Dnešní blog bude ve znamení vyhledávacích strojů. Spousta klientů se na nás obrací s dotazy, jak zlepšit svoje pozice ve vyhledávačích, proč jejich stránky nebo e-shop nepřináší větší zisky a jak získat nové návštěvníky. V dnešním blogu se podíváme na to, jak zlepšit své SEO skóre a tak dosáhnout na více potenciálních zákazníků a návštěvníků webu. Pojďme si uvést 10 základních technik pro lepší SEO.

Než se ale pustíme do 10 základních tipů pro lepší SEO je nutné si nejprve nastínit základní rozdělení SEO optimalizace. SEO optimalizaci dělíme na 2 základní techniky a to

  • SEO OnPage
  • SEO OffPage

Každá z těchto technik má svá úskalí. SEO OnPage je více technické a zaměřené na striktní úkony, které je třeba udělat pro lepší čitelnost webu (pro vyhledávače). Naopak SEO OffPage je daleko více organické a dá se daleko jednodušeji přirovnat reálnému životu lidí. V dnešním blogu se podíváme především na tipy zaměřené obzvláště na SEO OnPage, které Vám pomohou k základní konfiguraci webu. Po aplikaci jednoduchých a základních 10 technik, proměníte rázem Váš web v lepší internetovou zastávku u které se vyhledávače rádi zastaví na kávu.

Co je SEO OnPage?

SEO OnPage je základní sada technik, které provádí většinou programátor webových stránek nebo jejich administrátor, které vedou k lepší  čitelnosti webu pro vyhledávací stroje. Vyhledávací stroj se pomocí těchto technik lépe na webu orientuje což je bonusem i pro něj ale i benefitem pro vlastníka stránek. Díky lepší čitelnosti Vás zařazuje výše ve svých výsledcích vyhledávání.

Co je SEO OffPage?

SEO OffPage je poměrně spontální metodika jak dosáhnout lepších výsledků ve vyhledávání. SEO OffPage se soustředí ze svého názvu na SEO, které pochází z jiného zdroje než z vlastní stránky. Toto SEO je velmi komplexní a nelze ho jednoznačně zobecnit. Vychází především z

  • Počtu prokliků na Vaší stránku
  • Zájem lidí o Vaše informace
  • Odkazy z autoritativních cizích webů, které vedou na Vaše stránky
  • Četností aktualizací webu
  • a spousty dalších neodhalených faktorů

SEO OffPage tedy záleží spíše na tom jak se dokážete prezentovat, zdali jste atraktivní pro zákazníky, zda Vás ostatních stránky či servery doporučují a zda se staráte o svůj obsah. Kromě těchto aspektů zahrnuje metodika SEO OffPage spousty dalších a dalších aspektů, které je třeba zohledňovat.

Pojďme se podívat na 10 základních technik, které můžete jednoduše nebo s pomocí Vašeho programátora udělat abyste posílili svoji pozici ve vyhledávačích.

1.Tip – Nadpisy a struktura obsahu

Základním předpokladem pro lepší SEO jsou nadpisy. Vždy je třeba dodržet posloupnost úrovní nadpisů a vždy je třeba na každé stránce uvést pouze jeden nadpis H1. Současně s tím pokud Váš web splňuje podmínku nadpisu H1, je nutné poskytnou i první podnadpis H2. Např. název stránky může být  H1 a podnadpis, o čem konkrétně se v tomto odstavci budeme zabývat, musí být nadpis H2. Dále již pokračujeme dle libosti, avšak je nutné dodržovat pořadí. Při zařazení nadpisu H3 je nutností aby jemu předcházel nadpis H2, při zařazení nadpisu H4 je nutností aby předcházel H3 atp. Nikdy však nezapomeňte dodržet základní pravidlo pro nadpis H1 a H2. H1 a H2 jsou vždy nutností.

2. Tip – Sitemap

Pro správné indexování pomocí vyhledávacích strojů je nutností poskytnout mapu stránek. Tomuto termínu se v SEO říká Sitemap. Sitemap je jednoduchý XML soubor, který poskytuje seznam odkazů na veškerý obsah na webu. Vyhledávací robot pak jednoduše přichází na web, tento soubor si pročte a ví jasně kde co je a může postupně začít s procházením stránky a soustředit se na obsah.

3. Tip – Klíčové slovo

Každá stránka na Vašem webu musí mít své zaměření a musí se specializovat na konkrétní klíčové slovo. Vyberte si proto klíčové slovo nebo problematiku, kterou se chcete na stránce zabývat a držte se ji. Pokud se jedná např. o klíčové slovo „Stavební práce“ soustřeďte se na toto klíčové slovo. Zmiňte ho v nadpisu, v podnadpisu, snažte se slovo uvést i v odstavcích. Vždy jasně uveďte čím se zabýváte a o čem zrovna píšete a na to svoji stránku soustřeďte. Pište o problémech, které mohou vyvzstávat, o jejich řešeních a o Vaší pomoci. Samotné klíčové slovo působí na SEO OnPage nejvíce.

4. Tip – Meta informace

Poskytněte vyhledávacím strojům základní meta informace. Člověk by řekl, že tyto informace se již dnes nepoužívají, ale to je pouze doměnka. Spousta vyhledávačů tyto informace stále používá a jejich vyhledávací stránky jsou zpětné podkladem pro spousty dalších vyhledávačů a současně s tím působí také jako forma doporučení. Dodržte proto prosím základní meta informace, které jsou Author, keywords, description a charset. Dodržením těchto základních meta informací budujete SEO jako celek, celek který se skládá z kousků a střípků, které vypadají jako drobnost, ale pokud zapadnou na správné místo tvoří kvalitní web, který vyhledávače vyhledávají.

5. Tip – Rychlost webu

Rychlost webu je stěžejní. Vždy se snažte udržet rychlost webu co nejvyšší, rozhoduje o Vaši dohledatelnosti. Je nutné dobře komprimovat všechny obrázky na Vašem webu za účelem zvýšení rychlosti, příliš dlouhé texty rozdělit na Více stránek, videa komprimovat, dlouhé javascriptové knihovny či aplikace minifikovat nebo úplně zvážit jejich použití, připojené styly minifikovat aby byli co nejmenší atd. Požádejte svého programátora o zvýšení rychlosti a výkonu Vašeho webu, nejlepším a věrným pomocníkem pro měření webu je Google Page Insights – vyzkoušejte si sami jak je na tom Váš web.

6. Tip – Mobilní verze

Mnoho Vašich zákazníků přichází z mobilních telefonů, je nutné jim poskytnout relevantní obsah přizpůsobený mobilnímu zařízení a současně zvážit rychlost jeho připojení. Např. pro Google je tento fakt stěžejní a staví ho do velmi vysoké pozice. Pokud je Váš web optimalizován pro mobilní telefony, či co lépe má svoji vlastní mobilní verzi, je vnímán webovými vyhledávači daleko lépe, než když ji nemá.

7. Tip – Obrázky a alt popisky

Používejte relevantní obrázky. Stránky nebo blogové příspěvky bez obrázků jsou holé a nepřitahují oko uživatelů. Zakomponováním obrázků nejen že udržíte pozornost Vašich návštěvníků, ale zároveň přinesete vložku do Vašeho webu, která působí pro blaho vyhledávačů. Každý vyhledávač ocení kvalitní obrázek, který není příliš veliký a jasně reprezentuje dané téma. Současně s tím nezapomínejte Vaše obrázky dostatečně popisovat. Nutně uvádějte alt atributy, které specifikují co je na obrázku zobrazeno. Pro pokročilé manipulace s obrázky používejte také HTML 5 tagy Figure současně s Figcaption.

8. Tip – Blog

Chcete-li na internetu růst, musíte psát a poskytovat kvalitní obsah. Pište proto blog o věcech co Vás baví nebo o problematice, která souvisí s Vaším buisnesem. Zmíníte tak, ani nevíte jak, různá slovní spojení a klíčová slova, která podpoří Vaše SEO skóre. Uživatelé budou problematiku vždy vyhledávat a postupně se začnou dostávat k Vaším výsledkům a vy jim současně s tím můžete nabízet i Vaše služby. No není to skvělé? Uživatele zajímá problematika kterou se zabýváte a hledají určité informace. V tuto chvíli získávájí i povědomí o Vás jako o autoritě. Současně s tím získáváte návštěvnost, která se hodně promítá do vašeho SEO skóre a pozice ve vhyledávání.

9. Tip – Titulek stránky

Nikdy nezapomínejte uvádět titulek stránky neboli Title tag. Vždy v tagu title zmiňte přesně to o čem se budete zabývat a současně s tím na jakém webu se uživatel nachází, nejlépe ve formátu Web | téma. Tento aspekt zlepšuje orientaci uživatelů a to vyhledávací stroje chtějí. Kvalitní a dobře strukturovaný obsah se kterým se uživatelé ztotožňují.

10. Tip – Prolinkování stránek

Nikdy nezapomínejte stránky mezi sebou propojit. Nejhorším případem je stránka na kterou se nejde z žádného odkazu v menu či na stránce dostat. Tato stránka zůstane zapomenutá a nikdy se k ní vyhledávač nedostane. Namítáte že přeci poskytujeme sitemap? Avšak sitemap je jen pomůcka pro vyhledávač, pokud odkaz na webu nenajde, stránku nezařadí, protože není reálná šance jak by se na ní uživatel dostal. Současně s tím je důležité zmiňovat v odkazech Vaše klíčová slova, která vedou na stránky s klíčovým slovem související. Linkujte proto i uvnitř textu na důležitá klíčová slova.

Věřím že těchto 10 tipů zlepší Vaše SEO Skóre a posunete tím tak svůj web či e-shop zase o kousek dále. Pokud již máte Vaše SEO OnPage perfektní je na čase začít se zajímat na SEO OffPage. SEO OffPage se budeme zabývat v některém z dalších blogů.

Nevíte si se SEO rady, vyzkoušejte naše služby SEO optimalizace. Provádíme základní SEO optimalizace již od 2000 Kč.